İş ve Yönetim

İnsan Kaynakları Profesyonelleri İçin Teknolojiler

Artık insan kaynakları profesyonelleri istese de istemese de teknolojiye ayak uydurmak zorundalar. Kariyer portallarıyla başlayan gelişmeler  teknoloji kullanımımızı zorunlu kılıyor. Pratiklik kazanılması ve bilinmesi açısından zaman zaman kullandığım teknolojileri sizlerle paylaşmak istedim.

1- Organizasyon Şeması Oluşturabilmek İçin Orgplus

Organizasyon şeması oluşturabilmeniz için harika bir ürün. Şirketin beklentileri doğrultusunda kullanılabilecek filtrelerle çalışanların bilgilerinin anında görülmesini sağlayabilirsiniz. Excel bir veri tabanı oluşturarak personel bilgilerini içine aktarabilir ve otomatik olarak organizasyon şemasını oluşturabilirsiniz. Not: Excelde otomatik olarak oluşturacağınız organizasyon şeması bilgi filtrelemesine müsaade etmeyebiliyor. Ben manuel şema oluşturulmasını tavsiye ediyorum. OrgPlus’a buradan ulaşabilirsiniz.

OrgPlus

2- İş Takip Sistemi Kurmak İçin OsTicket

Yoğun iş temposunda belki de yaşadığımız en büyük sıkıntı işleri takip etmek. Mail ile gelen işlerin altlarda kalması, okundu olarak işaretlenmesi ve doğru raporlanamaması riskine karşılık ticket sistemlerinin kullanılmasını öneririm. Genellikle BT dünyası bunu kullanıyor ancak sistem insan kaynaklarının operasyonel işlerin takibini kolaylaştırabilir. Web tabanlı çalışan OsTicket ile kullanıcıları tanımlayabilir, departmanlara ayırabilir, hedef süreleri belirleyerek sonuçları takip edebilirsiniz. OsTicket’a buradan ulaşabilirsiniz.

osticket3- Mülakatı Kolaylaştırmanın Yolu Sanal Mülakatlar

Zamanın en değerli sermaye olduğu iş hayatında insan kaynakları profesyonellerinin zamanını mülakatlar alıyor. Çalışan adayın mülakata gelmesi sorun olurken, insan kaynakları profesyonelleri mülakata vakit ayırmakta zorlanıyor. İşte bu sıkışıklıkta imdada kariyer portalları tarafından desteklenen online mülakat sistemleri yetişiyor. Kariyer.net tarafından sunulan HR Venue ve Yenibiriş.com tarafından desteklenen Yüzyüzeyiz.biz aynı mantıkla çalışmaktadır. Önce mail yoluyla aday mülakata davet edilir. Ardından aday belirlenen zamanda sisteme giriş yaparak (cep telefonu, tablet veya bilgisayardan) daha önceden hazırlanmış sorulara cevap veriyor. Sisteme kaydedilen cevaplar ik tarafından inceleniyor ve aday pozisyon için uygunsa sürece devam ediliyor. HR Venue’ye buradan Yüzyüzeyiz.biz’e buradan ulaşabilirsiniz.

hr-venue

yuzyuzeyiz

 

Bakalım bundan sonraki süreçte teknoloji insan kaynaklarının önüne neler getirecek?

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

YorumlarYorum Yaz

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.