İş ve Yönetim

Mesleki Yeterlilik Belgesinde Ücretler İşverene İade Ediliyor

İlk çıkartılan yönetmelikte mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan kişilerin sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmakta ve teşvik geri ödemeleri yalnızca adına belge düzenlenen kişilere ait hesaplara yapılabilmekteydi.

Yeni Yapılan düzenleme ile “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler Sınıfında Yer Alan Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu Kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgesi Almaya Hak Kazanan Kişilerin Sınav ve Belge Ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanmasına İlişkin Usul ve Esaslar” değiştirilerek işverenler tarafından yapılan ödemelerin artık işçinin onay vermesi halinde işverenlere iade edilmesine olanak sağlandı.

Bu bağlamda işverenlerin izlemesi gereken yol şöyledir.

1) Asgari 10’ar kişilik aday gruplar için Mesleki Yeterlilik Belge Kuruluşlarına başvuru yapılır.

2) Sınav ücretinin MYK tarafından belirlenen kurallar dahilinde üçüncü kişi veya kuruluş tarafından(işveren tarafından) Yetili Belgelendirme Kurumlarına adaylar için toplu olarak ödenmesi halinde yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylar için sınav ücreti iadeleri üst limit dahilinde Yetkili Belgelendirme Kurumları tarafından üçüncü kişi veya kuruluşa yapılır.

3) Yetili Belgelendirme Kurumları tarafından sınava girecek kişilerden imzalı başvuru formları alınır. Bu formlar denetimlerde incelenmek üzere Yetili Belgelendirme Kurumlarına kayıtlarında saklanır.

İşçi adına başvuru yapacak şirketler ve YBK’lar 3 formu eksiksiz olarak tamamlamak zorundadır.

 • Tek Nokta Başvurusu Formu
 • Üçüncü Kişi veya Kuruluş Kısmi Ödeme Muvafakatnamesi
 • Üçüncü Kişi veya Kuruluş Muvafakat namesi
Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

YorumlarYorum Yaz

  • Emrullah bey merhaba;

   1-Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav ücretini siz mi şirketiniz mi ödedi?
   2-Siz ödediyseniz direkt olarak sınavınızı yapan yetkili kuruluşla irtibata geçebilirsiniz.
   3-Şirketiniz tek nokta sınavı yaptı ve ödediyse ücret şirket hesabına iade olacaktır. Şirketinizden bilgi alabilirsiniz.

 • Merhaba sınav kazanıldıktan ne kadar süre sonra para geri yatırılıyor yanılmıyorsam yarısını devlet karşılıyor

  • Atakan bey merhaba;

   İade için bir süre maalesef belirtilen bir süre yok. 2018 yılı sonuna kadar teşvik geçerli. Parayı devlet işsizlik fonundan karşılıyor.

   Selamlar.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.