İş ve Yönetim

Başarılı Yöneticiler Ne Yaparlar?

Başarılı Yönetici tanımı Yönetim Biliminin ortaya konduğu ilk günden beri üzerinde tartışılan bir kavram. Kavrama içinde bulunduğu döneme göre farklı anlamlar yüklenmiş, çeşitli şekillerde tanımlanmıştır.

Bizler de beğendiğimiz yöneticiler için “şimdiye kadar çalıştığım en iyi yönetici” tanımlamasını yaparız. Peki, Başarılı bir yöneticiyi ortalama bir yöneticiden ayıran ne? Neden diğerleri için aynı tanımlamayı yapamıyoruz?

Marcus Buckhingam Gallup tarafından 80.000 yöneticinin katıldığı araştırmayı güzel bir yorumla açıklamış: “Başarılı yöneticiler dama yerine satranç oynarlar. Kişiye özgü olan şeyi keşfederek bundan faydalanırlar.”

Sıradan bir oyunu stratejiye çevirmek elbette zor. Karşılaşacağınız riskleri ve sonuçlarını iyi tahmin etmek gerekir. Marcus Buckhingam başarılı insan yönetimi için üç kritik taktiğe ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

  • Bireysel güçlerden faydalanmak için rollerde sürekli ince ayar yapın: Bunu yapmadan önce her çalışanın kendine özgün güçlerini tespit edin. Zayıflıklarını da tespit edin ancak ikili iletişiminizde bunu önemsediğinizi belli etmeyin. Başarılı yöneticiler bu zayıflıkların geliştirilmesine yardımcı olurlar.

Eğer çalışanınız analizci kişilikteyse; bir göreve başlamadan önce ona kapsamlı bilgi verin. Çünkü analizci kişiler hata yapmaktan hoşlanmazlar. Zamanı geniş tutarak size yeni bilgilerle gelmesine izin verin.

Eğer çalışanınız yapıcıysa; görevi yaparken genelde deneme yanılma yöntemini kullanır. Yapıcı kişilerin doğru işi yapabilmeleri için görevi net tanımlayın ve basit işleri ona bırakın. Birden bire büyük yükleri yapıcıya yüklemek olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Çalışanınız bir izleyiciyse başarılı çalışanlarınızı izleyerek işi öğrenmesi kolay olacaktır. Performansı yüksek kişilerin ona mentör olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Çalışanların motivasyonlarını arttırın ve performansı tetikleyin: Çoğu yönetici parayı iyi bir motivasyon aracı olarak görmektedir ancak araştırmalar bunu yalanlamaktadır. Yönetici ile çalışma zamanının artması, bağımsız çalışma ortamı sağlanması ve her çalışanın değer verdiği şekilde takdir görmesi gibi haklar tanınmalıdır.
  • Koçluğunuzu özgün öğrenme tarzlarına göre uyarlayın: Görevi vermeden önce analizcilere ihtiyaç duydukları bilgileri verin. Yapıcıları basit görevlerde başlatın. İzleyicilere de performansı yüksek çalışanlarınızı gözlemleme olanağı sağlayın.

Çalışanların özgün yeteneklerinden faydalanmak zamandan tasarruf sağlayacağı gibi kendi becerilerinin gelişmesi sürecini sahiplenmelerini sağlar. Güçlü ekip duygusunu oluşturabilen yönetici çalışanların farklılıklara değer vermesini öğretir.

Farklı yönetim tecrübelerinizi yorum bölümünde paylaşabilir gelişime katkıda bulunabilirsiniz.

Faydalanılan Kaynak:

Marcus Buckingham-What Great Managers Do-2005

 

 

 

 

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.