İş ve Yönetim

İğne Benim İçin Çuvaldız Başkası İçin

İK Blogger arkadaşlarım Burçin Şoray Erdağ ve Gökhan Yılmaz yaklaşık 1 ay önce “İnsan Kaynakları Bloglarına Eleştirisel Bakış” başlığı altında objektif bir yazı yayınladılar. (İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)

Yazıları domino etkisi yaptı, bloggerlar tarafından ilgi gördü ve birçok arkadaşım kendi bloguna ait özeleştirilerini yayınladı. ( Özeleştirilerin toplu halini sevgili Burçin Şoray Erdağ kendi sitesinde yayınladı. Özeleştirilere buradan ulaşabilirsiniz.)

Sosyal medya üzerinden yaptıkları eleştiriyi ben de destekledim. Yerinde ve dozunda eleştiride bulundular.. Oturduğumuz yerden kalkıp silkinmemizin vakti gelmişti.

Arkadaşlarımın mesajına kulak verdim. Ancak belirsiz hedefler koyup “tüh keşke şöyle yapsaydım..” dememek için öncelikle kendi sitemle ilgili bir swot analizi yaptım. Bu analizin arkasından blogumla ilgili hızlı bir şekilde aksiyon almaya karar verdim. Hedef koyup konuyu ileri bir tarihe ertelemek yerine yazdıklarının icraata dönüşmesi arkadaşlarımı daha mutlu eder diye düşünüyorum 🙂

Blogumda yaptığım bazı değişiklikleri ve yenilikleri şöyle sıralayabilirim:

  1. Logomu öznesinde “insan”ı simgeleyecek şekilde revize ettim. Yaptığımız işinde yaşadığımız dünyanında öznesini vurgulamak istedim.
  2. İçerik olarak yalın blog yerine blog-portal mantığıyla yayınlar paylaşmaya karar verdim. İş hayatına ve güncel hayata dair haberleri de elimden geldiğince paylaşacağım.
  3. Gündelik hayatta hepimize gerekli olan pratik bilgileri “Çalışma Hayatına Dair Pratik Bilgiler” başlığı altında paylaşacağım. Uzun detaylar yerine hap bilgiler yer alacak. (Yıllık ücretli izin ne kadardır, İhbar süresi nedir? vb..)
  4. İK profesyonellerinin işine yarayacak İK KPI ‘lar, bordro göstergeleri vb.. bilgileri detaylı bir şekilde paylaşacağım. Bu da İK’cılar için hap bilgi niteliğinde olacak.
  5. Bu güne kadar Konuk Yazar almamıştım. Etkileşimi arttırmak için konuk yazarlara daha fazla yer vereceğim. İlk Konuk yazarlarım Sevgili Dostum Alper Yılmaz, blogger arkadaşlarım Burçin Şoray Erdağ ve Gökhan Yılmaz olacak. ( Alper bey elini çabuk tuttu Burçin hanım ve Gökhan beyden yazılarını halen bekliyorum 🙂 )
  6. Önümüzdeki dönemde proje çalışmalara daha ağırlık vereceğim. Kıymetli dostum Alper Yılmaz ile yaptığımız “İş İlanlarının Uygulama ve Hukuki Boyutu” çalışmamız çok ilgi gördü ve seriyi devam ettirme kararı aldık. 2. Çalışma mülakat ile ilgili olacak. Bu sefer ekibe Sakarya Üniversitesi Araştırma Görevlisi değerli dostum Mustafa Şeker’de dahil oldu. 2 aşamalı olacak çalışmada bize desteğini esirgemediği için teşekkür ederiz.
  7. Bloguma etkinlik takvimi ekledim. Takip edebildiğim ik ve yönetim etkinliklerini takvime ekleyeceğim. Etkinliklerle ilgili detayları da  takvimde paylaşacağım (Ücreti,yeri vb..) . Takvimin güncel olabilmesi için herkes bana ulaşabilir ve etkinliğin duyurulmasına katkıda bulunabilir.

Bu güncelleme ile 2016’nın yeni bir mali dönem yerine hayatın akışında yeni başlangıçlara sebep olmasını dilerim.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.