İş ve Yönetim

Kariyer.Net İK Kıyaslama Raporu 2015 Yayınlandı

Kariyer.net ve Method Research Campany tarafından 3.sü hazırlanan 2015 İnsan Kaynakları Kıyaslama raporu yayınlandı.

135 firmadan işletme, iletişim, çalışma ekonomisi bölümlerinden mezun İnsan Kaynakları Profesyonellerinin görüşlerine yer verildi. Bu firmalarda ortalama 269 çalışana sahip, %97’sinin İnsan kaynakları departmanı olduğu belirtildi.

Araştırmada dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

  • Şirketlerde 2015 yılında dış kaynak kullanımında %1’lik artış olduğu görülüyor. İş değerleme, eğitim, çalışan memnuniyeti, coaching ve bordrolama alanlarında hizmet alımı yoluyla tamamlandığı belirtiliyor.
  • Şirketlerin %10’u İnsan kaynakları Süreçlerinde Planlama yapmazken, %44’ü yılda bir kez planlarını revize ettiğini belirtiyor.
  • Şirket içi terfi sürelerinin üst yönetim için 6 yıl, orta düzey yönetici için 4,5 yıl, uzman/uzman yardımcılığı için 3 yıl olduğu belirtiliyor.
  • İşten çıkış görüşmelerinin mavi yakada %80’lik bir oran görülüyor. Kariyer.net Ceo’su Yusuf Azoz devletin mavi yaka için aldığı kararlardan dolayı şirketlerin elde tutma çalışmalarını arttırdığı yönünde yorumladı.
  • Özel sağlık sigortaları hariç diğer yan haklarda düşüş görülmüştür. 2014’e oranla Şirket hisse paylaşımı %11’den %4’e, yüksek limitli kartların %27’den %14’e düşüş göstermiştir.
  • Araştırmaya katılan şirketlerin %62’sinde zam ayı Ocak olarak belirtilmiştir.

Detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.