İş ve Yönetim

Deloitte İnsan Kaynakları Trendleri Araştırması 2015 Yayınlandı

Deloitte 106 ülkeden 3300’den fazla İK ve Yönetici ile yaptığı araştırmada gücün artık çalışan eksenine doğru kaydığı tespit etmiştir.

Çalışan bağlılığı, liderlik, eğitim ve gelişim gibi unsurlar, çalışanlar nezdinde artık çok büyük bir önem taşıyor ve bu üç konu, en önemli 10 trend arasında ilk üçü paylaşıyor.

Yeni İş Dünyasında Önce Çıkan 10 Trend’i kısaca şöyle özetleyebiliriz.

Liderlik: Şirketler her düzeyde liderler geliştirmek için mücadele ediyor. Yeni ve hızlandırılmış liderlik modellerine yatırım yapıyor.

Eğitim ve Gelişim: Şirketler beceri boşluklarını aktif öğrenme ve gelişime ile tamamlıyor.

Çalışan Bağlılığı: Organizasyonlar kültüre odaklanarak bağlılığı arttırma hedefindeler.

Talep üzerine işgücü: Şirketler saatlik, şartlara ve sözleşmelere göre işgücünün tüm yönlerini yönetmek için daha sofistike yaklaşımları benimsiyor.

Performans Yönetimi: Şirketlerde yenilikçi performans çözümleri, geleneksel performans yönetiminin yerini almaktadır.

Şiddetli Yenilenme: İK etkisini arttırmak, yenilikler sunabilmek için şiddetli bir yenilenme geçiriyor.

İK Analitiği: Çok az işletme iş gereklilikleri ve yetenek ihtiyaçlarını karşılamak için analitik yöntemleri uygulamaktadır. Öncü organizasyonlar işgücü analitiğini kullanarak çalışanları nelerin motive ettiğini, nelerin şirkette daha uzun seneler kalmaya ya da ayrılmaya yönelttiğini, hangi deneyimlerin ve geçmiş tecrübelerin en başarılı liderleri yetiştirdiği vb. bilgileri anlamalarına yardımcı olacak iç görüleri sağlıyor.

İnsana Dair Veriler: Dış kaynakları kazanmak: Yetenekleri şirketlere kazandırmak için sosyal medya platformları ve diğer dış kaynaklardaki verileri entegre ederek İK veri stratejilerini güçlendiriyor. Bu trend daha fazla çalışana ulaşma imkanı ve görünür olmayı sağlıyor. Ankete katılan şirketlerin %30’u organizasyonel kaynaşma, istihdam ve işveren markası çabalarını sosyal medya ile destekliyor.

İşin basitleştirilmesi: Organizasyonlar aşırı bilgi, artan operasyon ve sistem karmaşıklığı karşısında çalışma koşullarının ve uygulamaların basitleştirilmesine önem vermekteler.

Rekabet yerine iş birliği: Süreçleri yeniden tasarlamak için teknoloji altyapısının, iş uygulamalarının İK ve yöneticiler için kritik hale geldiği görülmektedir. Bilgisayar ve yazılımın artan gücü süreçlerin tasarımını yeniden düşünmeye itmektedir.

Deloitte’un hazırladığı detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.