İş ve Yönetim

Almanya’da Mesai Dışı E-Posta Yasağı Tartışılıyor

Almanya, mesai saati sonrası işyeri e-postalarını yasaklamayı planlıyor.

Almanya Çalışma Bakanlığı, geçtiğimiz ay iş bağlantılı stresin psikolojik ve ekonomik etkileri üzerine bir araştırma başlatmıştı. Sonuçları 2016’da açıklanacak olan araştırmanın, mesai dışı e-postalara karşı çıkartılacak yasanın dayanağı olması bekleniyor.

Sendikalar, akıllı telefonlar ve e-postanın her an hazır işgücü sonucu doğurduğunu söylerken, metal işçilerinin önerdiği “anti-stres yasa tasarısını” destekliyor. Tasarı, çalışanların modern iletişim teknolojileri aracılığıyla her an ulaşılabilir olmasını engellemeyi amaçlıyor. Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Sol Parti de tasarıyı destekliyor.

Almanya Çalışma Bakanı Andrea Nahles, Rheinische Post’a verdiği röportajda, “Ruhsal hastalıklardaki artışla, çalışanlardan sürekli erişilebilir olmasının beklenmesi arasında inkar edilemez bir bağ var” diyor.

Fransa’da toplu sözleşmeyle tanınmıştı

Nisan ayında Fransa’da teknoloji ve mühendislik endüstrisi sendikaları, toplu sözleşmeyle çalışanların mesai saatleri dışında “iletişim araçlarına bağlanmama hakkını” almıştı.

Bazı büyük şirketler, mesai saatleri dışında iletişim araçlarına bağlanmama hakkını şirket içi yönetmeliklerle tanıyor. Daimler şirketi, geçtiğimiz ay 100 bin çalışanına tatildeyken aldıkları e-postaları silme hakkı tanırken, Volkswagen 2011’de aldığı kararla mesai saati sonrası şirketiçi e-posta atmayacaklarını açıklamıştı. (ÇT)

Kaynak: Bianet

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.