İş ve Yönetim

Yüksek lisans ve doktoralıların sayısı artıyor..

Özgeçmiş sayısı 16 milyonu aşan Yenibiris.com, veri tabanındaki iş arayanların profilini eğitim durumu ve unvanlarına göre inceledi. Yenibiris.com’da iş arayanların yaklaşık 7 milyonunu lisans mezunları oluşturuyor. Yüksek lisans ve doktora yapmış olanların sayısı ise son iki yılda yüzde 19 oranında artarak 1 milyon 609 bine yükseldi.

Yenibiris.com’da “uzman” seviyesinde iş arayanların, yüzde 15’i yüksek lisans, yüzde 4’ü doktoralı. Orta düzey yönetici konumundaki kişilerin ise yüzde 9’u yüksek lisans, yüzde 2’si doktora mezunu. Üst düzey yöneticilerin ise yüzde 14’ü yüksek lisans, yüzde 4’ü doktora mezunu kişilerden oluşuyor.

Yüksek lisans tercih sebebi

Yüksek lisans ve doktora yapmak, kariyer basamaklarını tırmanırken kişiyi avantajlı hale getiriyor. Yenibiris.com’da “Sizce yüksek lisans gerekli mi?” sorusunun yöneltildiği ankete katılanların da yüzde 66’sı yüksek lisansın gerekli olduğunu düşünüyor. Uzman pozisyonundaki iş ilanlarının da yaklaşık yüzde 1/3’ünde lisansüstü çalışma yapmış olanların tercih edileceği belirtiliyor. İnsan kaynakları uzmanlarının beklentisi, iş başvurusunda bulunan yüksek lisanslı veya doktoralı adayın, bu çalışmasını, başvuruda bulunduğu alan üzerine yapmış olması.

 Yenibiris.com’un iş arayanlar arasında yaptığı analizden çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:

  • 3 üniversite bitirenlerin sayısı 22 bin.
  • İki üniversite bitirmiş üst düzey yönetici konumunda olan iş arayanların sayısı yaklaşık 396 bin.
  • Orta düzey yöneticilerin yüzde 31’i, üst düzey yöneticilerin yüzde 40’ı yüzde çok iyi derecede İngilizce biliyor.

Kaynak: Yenibiriş.Com

Yüksek lisans yapacak arkadaşlarımıza tavsiyem kariyer hedeflerini netleştirdikten sonra bölüm seçmeleri ve pişman olamaycakları kararları vermeleri olacaktır. Bankacılık ve SPK yüksek lisansı yapan kişilerin “Ben Muhasebe Denetimi”nde kariyerimi sürdürmek istiyorum demek abesle iştigal olmaktadır. Zaten aileden gelen kariyer planlamamızın eksik olduğunu düşünürsek Yüksek Lisansta da yanlış karar vermek hedeften uzaklaşmak anlamına gelir..

Metin AKKAYA

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.