İş ve Yönetim

Uzun Süre Aynı Yerde Çalışmak Deneyimsizlik Doğurur

Birçok şirkette eski çalışanların çoğunlukta olması mutluluk vericidir. Ancak bu mutluluk çalışan için durumu idare etmekten ibarettir. Aynı işyerinde uzun süre çalışmanın taşıdığı engeller iyileştirilmediği sürece büyük risk taşımaktadır.

Uzun süre aynı yerde çalışmanın barındırdığı ilk engel işletme körlüğüdür. Tek bir işletmede rutin alışkanlıklarla yapılan işler bir süre sonra hataları ya da yanlış giden şeyleri görmenizi engeller. Alternatif üretemez, sorunları göremez hale gelirsiniz. İçinizdeki potansiyelin farkına varamaz, duygularınızı da köreltirsiniz. Gözünüze damlada damlatsanız, merhemde sürseniz kendinize geçmiş olsun demekten başka şans bırakmazsınız.

Aynı yerde uzun süre çalışanlar bilgi birikimi (Know-how) eksikliği yaşarlar. Çünkü piyasada yeni rakipler ortaya çıktığında ürün farklılaştırması yapmış olacak. O ürün farklılığını mevcut yerinizde kalarak öğrenemeyeceğiniz için rakipleriniz arasında geride kalabilirsiniz.

Aynı yerde uzun süre çalışanlar piyasanın uyguladığı mülakat yöntemlerini bilmediği için mülakat deneyimsizliği de yaşar. Aynı risk hiç profesyonel iş hayatına girmeyip direkt girişimci olanlar içinde geçerlidir. 5-10 yıl önce bir defa mülakat yapmış birisini işten ayrılmaya karar verdiğinde piyasa yetkinliklerini bilmediği için sudan çıkmış balığa döner.

Bu deneyimsizliği ortadan kaldırabilmek için birkaç küçük önerim olacak.

– Sizinle benzer işler yapan insanlarla bir araya gelerek işletme körlüğünüzün azalmasını sağlayabilirsiniz. Onlardan alacağınız tedbir önerileri işinizi kolaylaştırabilir.

– Yine benzer işler yapan kişilerle bir araya gelerek sektörün yeniliklerini tartışabilir ve yakından takip edebilirsiniz. STK’lar bu anlamda çok önemli görevler üstlenmektedir.

– “Bir gün mülakat yaparsam ne yapacağım?” diye hiç telaşlanmayın. Mülakat simülasyonlarına katılabilir ve bu deneyimi yakalayabilirsiniz. Danışmanlık firmaları uygulamalı mülakat eğitimi verdiklerinde mülakatçının karşısında konuşacak aday aramaktadır. Hem mülakatı yapan hem aday için güzel bir deneyim fırsatı oluşmaktadır.

Bu yazdıklarımdan “her yıl iş aramam gerekiyor” sonucu çıkarılmamıştır umarım 🙂 Tavsiyelerim işten çıkmadan deneyimlemek üzerine..

Not: Blogger arkadaşım Gökhan Yılmaz’a yazı hakkındaki önerileri için teşekkür ederim.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.