İş ve Yönetim

Şirketlerde Öğrenme Engelleri

Çalışanların çoğu kendilerini daha üst görevlere hazırlanmak için, bazıları da mevcut rollerindeki performansı artırmak için geliştirmek istemektedir.

Şirketlerin gelecekteki liderlerini hazırlamak, iş stratejilerini ve girişimleri yürütmek, yüksek performans gösteren bireyleri korumak için çalışanlarının becerilerini geliştirmesi gerekir. Ancak liderlerin çoğu performans ve özellikle gelişme konusunda konuşmaktan çekindiklerini görüyoruz.

Dünyadaki 13.000 lidere yeni becerileri ve davranışları öğrenip uygulamalarını nelerin engellediği sorulduğunda, Development Dimensions International (DDI) ilginç sonuçlara ulaştı. Resmi öğrenme (çalıştay, kurs, kitap ve makale, vb.) ve resmi olmayan öğrenme (mesleki gelişim, koçluk ve geribildirim, özel projeler vb.) engelleri ile karşılaştırıldığında, sonuçlar resmi öğrenmenin engel oluşturmadığını gösteriyor.

Ayrıca, resmi olmayan öğrenmeyle ilgili en üst iki engel, yöneticiden yetersiz öğrenim sonrası geribildirim ve öğrenmeyi uygulamak için yeterli fırsatlar, resmi öğrenmeye yönelik engellerin listesinde daha düşüktür.

Bu organizasyonlarda resmi öğrenmenin iş performansına veya kurumun iş zorluklarına doğrudan bağlı olmadığını ortaya koymaktadır. Birçok organizasyonun resmi öğrenmeyi planlı, entegre bir müfredat veya öğrenme yolculuğu yerine yalıtılmış bir olay olarak görmesi şaşırtıcı bir bulgu değil. Sonuçlar aynı zamanda gayri resmi öğrenmenin olabildiğince etkili olmadığını ortaya koymaktadır.

Araştırmada 13.000 Profesyonelden resmi ve resmi olmayan eğitimin önündeki engelleri önem derecesine göre sıralamaları istenmiştir. İş başı öğrenme (formal) ve Resmi olmayan (informal) öğrenmenin önündeki engeller için aşağıdaki sonuçlar çıkmıştır.

Resmi Olmayan Öğrenmenin Önündeki Engeller Resmi Öğrenmenin Önündeki Engeller
Yöneticiden Öğrenim Sonrası Yetersiz Geri Bildirim Almak İşle Alakasının Düşük Olması
Öğrenmeyi Uygulamak İçin Yeterli Fırsat Olmaması Ticari Zorluklarla Alakasının Az Olması
Kişisel Gelişim Planları ile Zayıf Bağlantı Kurması Öğrenmeyi Uygulamak İçin Yeterli Fırsat Olmaması
Öğrendiklerimi Kullanma Konusunda Zorunlu Tutulmamak Kişisel Gelişim Planları ile Zayıf Bağlantı Kurması
Ticari Zorluklarla Alakasının Az Olması Öğrendiklerimi Kullanma Konusunda Zorunlu Tutulmamak
İşle Alakasının Düşük Olması Yöneticiden Öğrenim Sonrası Yetersiz Geri Bildirim Almak

 

Sizlerde öğrenmenin önünde bu maddelerden farklı olan önerilerinizi yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

 

Faydalanılan Kaynak: DDI Nurture Great Leaders Report

 

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.