İş ve Yönetim

Etkin Seçme ve Yerleştirme Süreci Nasıl Kurgulanmalı?

İş arayan ve işverenin yüz yüze geldiği ilk aşama seçme yerleştirme aşamasıdır. Bu aşama her iki taraf için önemlidir çünkü adayların işletmeye, işletmenin adaylara güveni bu aşamada oluşmaktadır. Seçme yerleştirme süreci adayın şirketle, şirketin adayla ilgili soru işaretlerinin ortadan kalkmasını sağlayan adımdır.

Şirket içerisinde hassasiyetle üzerinde durulması gereken bu süreç İnsan Kaynakları’nın aday ve işveren arasında durduğu ilk noktadır. İşveren adına temsil bu adımda gerçekleşmektedir. Adaylara sürecin doğru ve adil olarak ilerlediğinin mesajı bu aşamada veriliyor. Süreç tasarlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

etkinsecmeyerlestirme

  • Doğruluk: Etkin seçme yerleştirme sürecinin ilk aşaması olan doğruluk adayın geçmiş tecrübelerine göre gelecekte yapabileceklerinin tahminlenmesi aşamasıdır. Doğru tahminleme yapabilmesi için mülakatın sohbet yerine yapılandırılmış olması, pozisyon için gerekli yetkinlikler tanımlanmış ve bu yetkinliklerin nasıl sorgulanacağının belirlenmesi gerekir.
  • Eşitlik: Adaylar tarafından en çok sorgulanan bu aşama herkese eşit fırsat tanınmasıdır. Nitelikleri uygun olan adayların hepsi sürece dahil edilmeli, yetkinlikler çerçevesinde objektif değerlendirmeye tabi olmalıdır.
  • Benimseme: Her süreç gibi seçme yerleştirme sürecinin de olmazsa olmazı paydaşlar tarafından kabul görmesidir. Benimsenmeyen bir sistemin sürdürülebilir olması beklenemeyeceği için kabullenilmesi şarttır.

Bu alışkanlıkları edinmemiş şirketlerde bu süreci oluşturmak meşakkatli bir iş. Uygun zemin oluşturulmadan kurgulanmaya çalışılırsa sürecin başlamadan bitme olasılığı yüksek gözüküyor.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.