İş ve Yönetim

Önemli Kararlar Almadan Önce

Genel yönetici davranışlarını gözlemlediğimde, önemli bir kararı almadan önce öneri oluşturan ekibin muhakemesine bel bağladığını görüyorum. İşler güven esaslı ilerlediği için ekibin gerekli muhakemeyi yaptığı düşünülmekte.

Güven esaslı iş yapılmasıyla birlikte ekip tarafından yapılan muhakemenin kalitesini de ölçmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Peki ya muhakeme yapan ekip ön yargılarından sıyrılmadan önerilerde bulunuyorsa?

Kendi kararlarına aşık olmuş bir ekip, ön yargılarıyla çelişen fikirleri yok sayabilir ve başka bir düşünceye daha ağırlık verebilir. İşte bundan dolayı önüne gelen tavsiyenin içeriği ile birlikte “önüne geliş sürecini de” sorgulaması gerekiyor.

Nobel Ekonomi ödülü kazanmış Kahneman, Sydney Üniversitesinden Lavallo ve McKinsey ekiplerin düşünme tarzlarındaki kusurları gün yüzüne çıkarıp etkisiz hale getirmek için 12 soruluk bir kontrol listesi oluşturmuşlar. (1)

Bu sorular liderlerin altında görev alan ekibin alternatifleri uygun bir şekilde araştırıp araştırmadığına, doğru bilginin tamamını bir araya getirip getirmediğine, vakasını desteklemek için doğru temelli rakamları kullanıp kullanmadığını denetlemeye yardımcı olmakta.

Ayrıca ekibin kişisel çıkarlardan, aşırı güvenden veya eski kararlara bağlılıktan gereksiz yere etkilenip etkilenmediklerini de göz önüne sermeye olanak sağlamaktadır.

Önemli Kararları Almadan Önce Yapılacak Kontrol Listesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Faydalanılan Kaynaklar

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.