İş ve Yönetim

Liderlik Özür Dilemeyi Gerektirir

Türkiye’de herkesten her şey olabilir. Mesela en iyi başbakanlar şu an evde haber seyrederken, en iyi hakemler kahvede maç izliyor.. Herhangi bir soru sorulduğunda “bilmiyorum” diyenlerin sayısı son derece az.. Bilmese de yorum yapan çok kişi ile karşılaştım. Türkiye’de herkes en az bir şeyin uzmanı, herkes en az bir şeyin yöneticisi hatta birçok şeyin direktörü halini almış.
Herkes bu kadar uzmanken, yöneticiyken, direktörken hatalar söğüt dalında mı yetişiyor? Yoksa hata yapmak son kullanma tarihi geçmiş yoğurt küfüne verilen bir isim mi?
İnsanın olduğu her yerde hata vardır. Beşerdir şaşabilir. 28 Eylül 2015 pazartesi günü oynanan Çaykur Rizespor – Kasımpaşa maçını hakem Deniz Çoban yönetti. Ve maçın ardından alışılmamış bir açıklama yaptı: “Maçı katlettim herkesten özür dilerim..” Videoyu buradan izleyebilirsiniz.
Hakemler Süper Lig’e çıkmadan önce amatör liglerde başlayıp sayısız eğitimler alıyorlar. Yıllar içinde gösterdikleri başarılar onları üst liglere taşıyor. Deniz Çoban’da bu yollardan geçmiş bir hakem. Maç içerisinde verdiği hatalı penaltı ile ilgili Kasımpaşa teknik direktörü Rıza Çalımbay’dan özür diliyor. Kahrediyor kendini. O kadar yıllık tecrübeye rağmen ben bilirim ukalalığı yapmayı “özür dilerim” diyor.. Rıza hoca’da daha üstte bir erdemde bulunarak “herkes hata yapar ancak daha dikkatli olmamız gerekir” diyor.
Özür dilemek insanı cahil yapmaz, eksik göstermez.. Ancak erdemli bir lider “özür dilerim” diyebilir. Özrü kabul etmek ise daha büyük bir erdemdir.
Lider sistemi bütün olarak ele alır.. Hatalarda liderindir, başarılar da..

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.