İş ve Yönetim

Kariyer Başarısı İçin Gerekli 5 Liderlik Özelliği

Liderlik sadece bir beceri değil, şirketinizdeki insanlarla ilişki kurma yeteneğinizi ifade eden bir tanımlamalar bütünüdür. Her profesyonel için liderlik kategorisindeki beceriler kariyer gelişimi için bir zorunluluktur.

Terfi almak kesinlikle tesadüf değildir. Her şey sizin yeteneklerinizle özellikle de liderlik yeteneğinizle başlar.

Lider olunur mu? Doğulur mu? ayrı bir tartışmanın konusu. Ancak bazı becerilere sahip olarak etkili bir lider olmayı öğrenebilirsiniz. Daha iyi bir yönetici olmak ve ilerlemek için gereken en iyi beş özellik  iş basamaklarında ilerlemek için yolunuzu açacaktır.

1.Çevikliği Öğrenin

Öğrenmeye yönelik yetenek ve isteklilik, bir liderde arzu edilen iki niteliktir. Liderlik sorumluluğuna sahip kişilerin çevikliği ve değişimi benimsemesi gerekir.

Journal of Managerial Issues tarafından yapılan bir çalışmaya göre liderlik yetkinliği ve öğrenme çevikliği pozitif olarak ilişkilidir. Bu araştırmaya göre kariyer ilerlemesi söz konusu olduğunda, olağanüstü öğrenme çevikliği olan çalışanlar, düşük öğrenme çevikliği olanlara göre on yıllık bir süre boyunca daha yüksek ücretler aldı. Daha iyi bir lider olmayı öğrenmek istiyorsanız, çevikliği benimsemişseniz doğru yoldasınız.

2.Duygusal Zekanızı Yönetin (EQ)

Sadece beceriler sizi lider yapmak için yeterli değildir, aynı zamanda kişilerarası ilişkilerinizi de geliştirmeniz de gereklidir. Duygusal Zeka iş yerindeki sayısız çalışmalardan sonra, etkili liderlerin bu beceriyi gerektirdiği gibi ortaya koyabilmesi dikkat çekmektedir.

Duygusal olarak zeki olan bir lider, daha kararlı, daha mutlu ve çeşitli çalışmalarla işyerinde daha büyük başarılara imza atıyorlar. Duyguları doğru bir şekilde kullanmak, şirketin işlevinde büyük gelişmelerle sonuçlanabilir, güven ve coşku duygusu oluşturabilir.

Swinburne Üniversitesi’nin bulguları, duygusal zekâ ile ilgili yüksek puanları olan liderleri, dönüşümcü liderler kategorisine dahil ediyor.

Duygusal katsayı arttırmak için olumsuz duygulara karşı sıkı bir tutum sergileyin. Stres düzeylerini kontrol altında tutmanın, rahatlamanın, nefes almanın ve yüzünüze soğuk su çarpmanın yollarını bulun. Tüm bunlar, durumlara daha objektif bir şekilde cevap vermenize yardımcı olacaktır.

Ekibinizle iletişim kurmak için, “….. Yapmalısınız” yaklaşımından ziyade XYZ tekniğini uygulayın. X durumunda Y’yi yaptığınızda Z’yi hissettiğinizi söylemeniz, birisine “bunu ya da bunu yapmalısınız” demeye kıyasla kişilerin savunma moduna geçmesini önleyecektir.

3.İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İşyerindeki rolünüz ne olursa olsun, gerekli iletişim becerilerine sahip olmak çok önemlidir. Modern çalışma alanları eskiden olduğu kadar gidip gelmek zorunda olduğunuz yerler olmaktan çıkarak, günde birkaç e-posta veya rapor göndermenizin yeterli olduğu yerler haline geliyor.

İşyerinde verimliliği artırmak için yaşanan gelişmeler, ekip üyelerinin telekomünikasyon araçlarını kullanmasını rahatlatıcı bir yöntem haline getiriyor. Şirketlerdeki istatistiklere göre her gün şirkete bildirmesi gereken şeylerin evden e-posta yoluyla iletmesi, çalışanların iki kat daha memnun olduklarını gösteriyor. Çalışanlar şirketlerin daha esnek bir ortamı benimsenmesi gerektiğini düşünüyor.

Tüm bu değişimlerin üstünde olmak için, düşüncelerinizi sözlü veya yazılı olarak doğru şekilde iletebilmelisiniz. Etkili iletişim, iş yerindeki yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırabilir ve direktifleri anında iletebilir.

Yazma ve konuşma becerileriniz her zaman iyileşme gösterebilir. İletişim becerilerinizi geliştirmek için etkin iletişim yollarını mutlaka araştırın, okumalarınızı arttırın ya da profesyonel destek alın.

Üst yönetimin farklı bir üslup kullandığı bir şirkette olursanız, o üslubu öğrenmek için çaba sarf edin.

Bu küçük şeyler kariyerinize iyi yatırımlardır. Organizasyon ağacında yükselirseniz veya işleri değiştirmeye karar verirseniz, bu beceriler özgeçmişinize ekleyebileceğiniz yetkinliklerdir.

4.Yapıcı Eleştiride Bulunun

Performans değerlendirmelerinde geri bildirim vermek bir yöneticilerin işidir. Liderler geri bildirim sürecinde çok önemli bir rol oynarlar. Çalışanın performansı hakkında dürüst fikrinizi dile getirmenize izin veren bir tutum geliştirmeniz gerekir.

İdeal ortamda çalışanlar ne yapmaları gerektiğini ve nasıl yapılması gerektiğini biliyorlar. Ancak bir araştırmaya göre 30.000 katılımcının sadece yüzde 29’u performanslarının nerede olması gerektiğini biliyorlardı.

Sadece bu verilere dayanarak yöneticilerin bu insanlara nasıl performans gösterdikleri konusunda bir yön vermesi gün gibi ortadadır. Maalesef yöneticilerin yüzde 90’ı çalışanların yanlış yola girmesinden korktukları için geri bildirim sağlama konusunda tereddütlüdür.

Bu yöneticilerin göremediği şey çalışanların daha iyi iş çıkarmasına yardımcı olmak için yapıcı eleştirilere ihtiyaç duymasını göz ardı etmeleridir. Aslında insanların yüzde 30’u aldıkları geri bildirimleri uygular.

Daha iyi geri bildirim sağlamanıza yardımcı olmak için, bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

  • Hemen geri bildirim sağlayın,
  • İleride yapacaklarınıza dair önerilerinizle birlikte özel geri bildirim verin,
  • Kural olarak pozitif geri bildirimleriniz negatif geri bildiriminizden eşit veya daha fazla olmalıdır.
  • Kişinin bakış açısını sorun ve çalışanınızın sizin hedeflerinizi anladığından emin olun.

5.Yenilikçi Düşünceler Geliştirin

Liderlik ve yenilik, et ve tırnak gibi olan iki beceridir. Yenilikçi olmak, çizginin dışında çözümler bulmanızı sağlayacaktır. Yenilikçi liderler, şirketleri daha yüksek seviyelere çıkmaya yönlendiren liderlerdir.

Yenilikçi bir lider, riskleri yönetmede gelişmiş becerilere sahiptir. Çözümler sunmaya ve bu yolda sistem kurmaya isteklidir. Bu liderler, eylemlerinin sonuçlarıyla yaşadıkları sürece risk almaya isteklidirler.

Yenilikçi liderler problemlerle uğraşmakla kalmıyor, aynı zamanda her gerilemenin bir fırsat olduğunu düşünüyorlar. Bu zihniyetle, genellikle bir ihtiyaç ve pazar buluyorlar. Bu da organizasyon için daha fazla gelir anlamına geliyor.

Yenilikçi bir düşünür olmak çok kolay olmayacak, ancak pratikte, iş yerinizle ilgili sorunların üstesinden gelmeyi ve soğuk kanlılığınızı korumayı öğrenebilirsiniz. Bu ayrıca açık fikirli olma yeteneğini kazanmak anlamına gelir.

Peki yenilikçi bir lider olmak için nasıl öğrenilir? Kazan-kazan çözümü ile problemlere yaklaşarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Sadece sizin için değil, aynı zamanda organizasyonun diğer üyeleri için de bir çözüm bulmanız gerekiyor. Bunu yaparak, agresif olmalarına gerek kalmadan otoriteye sahip kişilere liderlik edecek kadar güven ve saygı gösterebilirsiniz.

6.Sıçramaya Hazır Olun

Aklınızı kullanmaya ve öğrenmeye istekli olmakla arzu ettiğiniz kariyerde başarılı olabilirsiniz.

İyi bir lider olmak zaman alır ve tecrübelerinizi test etmeniz hazırlanmak için en iyi yolu olacaktır. Daha iyi olmak ve terfi almak için iyi bir fırsata sahip olmak istiyorsanız, bu beş bölümdeki yeteneklerinizi geliştirmeye başlayın.

Faydalanılan Kaynak: 5 Leadership Skills You Need to for Career Success

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

1 YorumYorum Yaz

  • Elinize sağlık Metin bey
    Çok güzel açıklamışsınız herşeyi fakat bence bu saydıklarınız alt başlıklar.

    Türkiyede ilk basamak ücretlendirme.Yeterli ücret vermediğiniz kişiler zaman içinde gelişmek için çaba göstermektense işimi yapayım gideyim mantığını kabul etmeye başlar.Yada yeni iş aramaya başlarlar.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.