İş ve Yönetim

İş Hayatında Hayır Deme Sanatı

Birlikte çalıştığınız birine “hayır” demek gerçekten çok zor. Başkasının yardımına ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemezsiniz ancak bir başkasına yardım etmeyi kabul edince, eldeki işlerin yıkılabileceği biri olarak algılanabilirsiniz. Bir bakmışsınız iş arkadaşlarınız verilen görevleri çabuk hallettiğinizi duymuş ve elindeki işleri size yüklemek için yanınızda bitivermiş.

Peki iş yerinde hem iyi insan olmak hem de iş akışı dengesini korumak için “hayır” demeye nasıl başlayabilirsiniz?

1.Size Ait Bir “Yapılacaklar” Listesi Oluşturun

Yapılacaklar listesi, insanlara gün veya hafta için ne kadar iş yoğunluğuna sahip olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur.

Bu listeyi iş arkadaşlarınızla da paylaşın. İş arkadaşlarınızın ne kadar çalıştığınızı bilmeleri ve onların işini yüklenmek yerine, çok daha önemli konularınızın olduğunu fark ettirecektir. Yani gerçekten yapacak önemli işlerinizi ilan edin.

2.“Daha Sonra”Ya Erteleyin

Önemli bir işiniz olduğunda ona “sonra” yardım edeceğinizi söyleyin ve sonraya bırakın. İnsanlara yardımınızı beklemeleri gerektiğini açıkça söyleyin.

Çok ileri bir tarihe ertelemeden cevaplarınızda kesin olun. Çok ileri ertelemek gereksiz bir stres ve endişe oluşturacağından, iş arkadaşınızın yardımına ihtiyaç duyduğunuzda siz de “çok ileri tarihli” bir destek cevabı alabilirsiniz.

3.Uzun Vadeli Sözlerden Kaçının

İş yerinde bir kişiye söz vermek ve yerine getirmemek, “daha sonra” demeyi çok kötü bir şey haline dönüştürebilir. Tutulmayan sözler, iş arkadaşınızın da size verdiği sözün yerine getirilmemesine sebep olur.

“Söz Vermek”, yardım isteyen kişi ile ne kadar yakın olursanız olun, bir iş anlaşmasını mühürlemenin profesyonelce olmayan yoludur.

Yapamayacağınız işlerde “Hayır” demek her zaman kesinlikle samimi ve güven sağlayan bir yoldur. Ancak tam tersini yapmak, şirkete karşı kendi sorumluluklarınızın tamamen terk edilmesiyle sonuçlanacaktır.

4.Düşük Beklenti Oluşturun Ve Aşırı Sorumluluklardan Kaçının

Gereksiz iş yükünden kaçınmanın iyi bir yolu, sahip olabileceğiniz becerileri vurgulamadan kendinizi mütevazı bir şekilde tanıtmaktadır. Her şeyi ve her işi yapabilme yeteneğine sahip olan insanlar genellikle çok fazla stres altındadır.

İş arkadaşlarınız becerikli bir kişinin üzerine ne kadar baskı uyguladıklarını fark etmeden, kendi iş akışlarını kolaylaştırmak için sizi kullanma eğilimindedirler. Kendiniz olun ve işinizde çok çok iyi olduğunuzu gösteren herhangi bir algıyı önleyin.

Yöneticileriniz özgeçmişinizde var olan yetenekleri sergilemenizi isteyebilirken, iş arkadaşlarınız bu yetenekleri bilmeyebilir ve bunları bazen kendinize saklamanız gerekir.

Bunu yaparken bencil bir insan olduğunuzu düşünmeyin. Çünkü sizden yardım isteyen insanlar onlara yardım etmek için yeterli zamanınızın olmadığını bilmiyorlar.

5.Daha Fazla İnsan Gücü İsteyin

Üst düzey yöneticilerden geldiğinde bile iş sorumluluklarınızı hafifletmenin yolları vardır. Projenizde size yardımcı olacak daha fazla insan gücü istemek, üstlerinizin vermiş olduğu bir emirle hissettiğiniz gerginliği hafifletmenin iyi bir yoludur.

Bu durum özellikle liderlik becerilerinizin geliştirilmesi söz konusu olduğunda, ekibiniz kendi işlerini yaparken, işinize daha rahat odaklanabilir ve birçok açıdan yararlı olabilir.

Kaşınızı kaldırmadan bir üstünüze “hayır” demek zor, ancak doğru bir şekilde konuşursanız, yardım istemek neredeyse her zaman işe yarıyor.

6.İş Arkadaşınızın Monologunu Yarıda Kesin

Her zaman onlara bir şey söylemeden, yardım etmeyi düşündüğünüzü düşünen insanlar olacaktır. Bu insanlar kendi fikirlerini ve işlerini size yıkmak için neler olup bittiğini anlamaya çalışmadan yanınıza gelecektir. Sadece “Hayır” diyebilmeniz bu yolu kapatacaktır.

İş arkadaşınıza yardım etmeyi reddetmek üzereyseniz bazen kendinizi garip hissedebilirsiniz. Ancak kendi aciliyetlerinizi göz ardı etmemelisiniz. Sizden yardım isteyenler koşulsuz ve hemen yardım etmenizi size söylüyorsa diyalog sonlanıp monolog başlamış demektir.

Onlarla yüksek sesle konuşmak, monologlarını tamamlamalarına izin vermemek biraz kaba olsa da onları durdurabilmenin tek yoludur.

7.”Üzgünüm” Demeyin

Birine yardım etmeyi reddettikten sonra üzgün olduğunuzu söylemek iş arkadaşlarınız için bir şey ifade etmiyor. Birinden yardım istediğiniz son zamanı düşünün ve bunu neden yapmadığını anlamaya çalışın. “Hayır” dedikleri an onların mantığına uymadığı bir andır.

Aynı kural sizin için geçerlidir ve birine yardım etmeme kararı verdiğiniz için sizin “üzgün” olduğunuzu belirtir. Üzgünüm dediğinizde bu ters tepebilir.

Kararlarınıza sadık kalın ve karar verdiğiniz şeyden ötürü özür dilemeden onları uygulamaya koyun.

Bir kişiyle ne kadar samimi ya da resmi olursanız olun, “hayır” demek asla kolay olmayacaktır. İş paylaşımı her zaman tartışılmalı ve buna göre delege edilmelidir. Aslında herkes aynı şirket hedefine doğru ilerlemektedir.

Çoğunlukla başarısız ve tembel insanlar “delegasyon”u doğru yapamıyor ve kendi çalışmalarını diğer insanların tabağına koymaya çalışıyorlar.

Kendi çalışmalarınızdan ödün vermeyin ve mümkün olduğunca vaat ve aşırı özveriden bağımsız olmaya çalışın. Çünkü iyi şartlarda çalışabilmek için iş arkadaşlarınızla sürekli bir arada olmak zorunda kalacaksınız.

Not: Yazı birebir çeviri olmayıp, Türk iş hayatına tarafımdan uyarlanmıştır.

Esinlenilen Kaynak: The Art of Saying “No” at Work

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

1 YorumYorum Yaz

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.