İş ve Yönetim

İnsan Kaynaklarının Yakın Gelecek Problemleri

İnsan Kaynakları Bilimi yaklaşık yirmi yıldır gelişimini sürdürmesine rağmen halen istenen noktada olduğunu söyleyemeyiz. Her yıl düzenlenen zirveler, buralarda ele alınan konular, uzmanların tartışmalarına rağmen sorunlar şekil değiştirerek önümüze gelmeye devam ediyor.

Bu istikametten yola çıkarak bende yakın dönemde karşımıza çıkacağını düşündüğüm sorunları ele almak istedim.

  • Jenerasyonlarla birlikte çalışma alışkanlıkları değişiyor.

Her ne kadar X-Y-Z vb. kuşakların kategorize edilmesine karşı çıksam da gençleşen jenerasyonun çalışma hayatında en önem verdiği şeylerin başında rahat-esnek çalışma geliyor. Fiziken bir yere hapsolmak istemeyen yeni jenerasyon çalışanlar online olabildikleri yerlerden işi çözerek konforunu arttırma niyetindeler. Artık birçok şirket bu altyapıyı sağlayabilir durumdadır.

  • Şeffaf kariyer planı çalışanın bağlılığını arttırıyor.

Önceki neslin aksine gençleşen jenerasyon, acemi olarak girdiği şirkette hangi seviyeye gelebileceğini görmek istiyor. Bu rotayı tam olarak göremeyen yeni nesil çalışanlar ya kendisine bu imkânı sunan şirketlere gidiyor, ya da düşük performans sergileyerek mutsuz çalışan olarak yoluna devam ediyor.

  • Rutin işlerin yerini robotlar alıyor.

Robotlar hayatın değişmez bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Robot dediğimde kollu, bacaklı, atlayıp zıplayan mekanik ürünlerden bahsetmiyorum. Mouse tıklamasıyla harekete geçen küçük yazılımlar rutin işleri gözle görülemeyecek hızda yapabilir durumdalar. Kuralları standart, takvimi ve süreci net olan işler küçük robot yazılımlarla dakikalar içinde hazır hale geliyor. Bu durumda rutin işleri yapan çalışanlar yerine robot yazılımları kontrol edecek yetkin işgücü ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

Yakın gelecekte bizi zorlayacak ana başlıkları sıralamaya çalıştım. Sizler de katkılarınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.