İş ve Yönetim

İnsan Kaynaklarının Görülmeyen Fonksiyonu:Vicdan

İnsan Kaynakları’nın görülmeyen yüzü: Sosyal Politikalar yazımda İnsan Kaynakları’nın sosyal politikalarını oluştururken hassas olması gerektiğinin önemine vurgu yapmıştım. Bu hassasiyeti sağlayacak ölçüt de “Vicdan”dır.

Vicdan’a sığmayan politikalar, prosedürler, işe alımlar, eğitimler kabul görmeyeceği gibi sizi haklıyken haksız yapar.

Geçen haftalarda bir arkadaşım 5 yıldır çalıştığı firmadan istifa etmiş, Türkiye’nin en büyük portalının birinde göreve başlamıştı. Eski personel istifa etmekten vazgeçtiği ve maaşının daha düşük olması sebebiyle arkadaşım 16 gün sonra işten çıkarıldı. 16 gün sonra işten çıkarılan arkadaşım hem istifa ettiği şirketteki özlük haklarını, hem mevcut işini kaybederek büyük sıkıntı içinde kaldı.

Birde işten çıkarmaları yetmezmiş gibi portalın insan kaynakları yöneticisi “Eğer 1.000 TL maaş ile çalışmaya devam etmek isterseniz sizi farklı bir bölüme alabiliriz…!” önerisinde bulunup güya alternatif çözüm arayışına girişmiş.

Çözüm üretmek maaş düşürmek değildir sayın insan kaynakları yöneticisi.. Birini işe alacağın zaman istifa ettirirken oluşabilecek riskleri ön görmendir. Bu öngörüsüzlüğün seni deneme süresi içerisinde fesih yapmanda haklı çıkarabilir, ancak “vicdanlarda” haksız olarak kalacaksın..

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.