İş ve Yönetim

İnsan Kaynakları’nın görülmeyen Yüzü: Sosyal Politikalar

Çalışanlar için İnsan Kaynaklarının önemli fonksiyonlarından bir tanesi de şirket içi kuralların belirlenmesidir. İnsan Kaynakları bunu tek başına gerçekleştirmiyor tabi ki. İş ilişkisinde olduğu birimlerin talepleri, yasalar ve şirket hedefleri doğrultusunda prosedürler oluşturup işletiliyor.

Bu yazılan prosedürler aslında İnsan Kaynakları’nın şirketin “Sosyal Politikalarını” oluşturmadaki önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Çoğumuz performans değerlendirme, işe alım, kariyer yönetimi vs.. konularına ilgi duyarken “Sosyal Politika” konusunda aynı ilgiye sahip olmadığımızı düşünüyorum.

Sosyal Politikalar oluşturulurken uygulanabilirliği kolay, yasalar çerçevesinde, yaşam kalitesini düşürmeyecek ve insana yakışır olmasına dikkat edilmeli. Çünkü belirlenecek her sosyal politika çalışanın iş ve özel hayatına direkt etki edecek durumda.

Sosyal Politika’nın İnsan Kaynakları’nın bir fonksiyonu olduğunu, literatüre acilen girmesi gerektiğini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın adının “Çalışma Hayatı Sosyal Güvenlik ve Politikalar Bakanlığı” olarak revize edilmesini öneriyorum.

Ne dersiniz Hoş olmaz mı?

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.