İş ve Yönetim

Doğum Yardımı Yürürlüğe Girdi

15.05.2015 tarihinde yürürlülüğe giren yönetmelikle SGK TC vatandaşı olan anne ve babaya, her ikisi de TC vatandaşı ise sadece anneye aşağıda yazılı miktarlarda “Doğum Yardımı” verecektir.

  • Canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL,
  • İkinci çocuğu için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL olarak belirlenmiştir. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecektir ve haczedilemeyecektir.
  • 15.05.2015 öncesinde doğan çocuklar için bu yardım geçerli olmayacaktır.
  • Ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılacaktır.

Başvurular, başvuru dilekçesiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.