İş ve Yönetim

2018 Yılı Yarım Çalışma Ödeneği Belli Oldu

Doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri halinde yarım çalışma hakkı verilmektedir.

Yarım çalışma hakkı, İŞKUR tarafından yarım çalışma ödeneği ile desteklenen, haftalık çalışma süresinin  yarısı kadar (45 Saatin yarısı yani 22,5 saat) fiili çalışma yapılması gereken ve bu sürelerde süt izni hakkının verilmediği doğum sonrası haktır.

  • Birinci doğumda 60 gün, Çoğul Gebelikte 90 gün
  • İkinci doğumda 120 gün, Çoğul gebelikte 150 gün
  • Sonraki doğumlarda ise 180 gün, Çoğul gebelikte 210 gün
  • Çocuğun engelli doğması halinde 360 gün olarak yarım çalışma izni verilir.

Yarım Çalışma Ödeneğinden Nasıl Yararlanılır?

  • Çalışanın yarım çalışma ödeneğinden yararlanılabilmesi için,
  • İşçinin adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması,
  • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması,
  • Doğum ve evlat edinme sonrası analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekir.

Bu koşulların sağlanması halinde İŞKUR tarafından yarım çalışma ödeneği ödenecektir. Yarım çalışma ödeneğinin günlük miktarı, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadardır. Bu ödemeler damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır.

Yarım Çalışma İzninde İşveren Onayı Gerekli Mi?

Yarım çalışma ödeneğine başvuran işçinin işveren yararlanmasını engelleyemez. İşçi, işyerine de yarım çalışma ödeneğinden yararlanmak istediğini belirtir dilekçe ile başvurması gerekir. İşveren işçiye yarım çalışma yapacağı takvimi ve saat aralıklarını belirler ve ona göre işçiyi yarım çalışma süresince çalıştırır. İşveren yarım çalışma şeklinde çalıştırdığı işçisine yarım çalışmasına mukabile yarım ücret öder ve yarım çalışma süresine göre işçiyi SGK’ya bildirimi yapar.

Yarım çalışma ödeneği ile ilgili çalışmada işveren işverenlik sıfatını ve işçinin yarım çalışma izninden yararlanmak istediğini gösterir formu İŞKUR’a göndermesi gerekir.

2018 Yılında Geçerli Olan Yarım Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

01.01.2018-31.12.2018’de geçerli olacak Yarım Çalışma Ödeneği Günlük Net 67,14 TL Aylık Net Tutarı 1007,05 TL’dir.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

YorumlarYorum Yaz

  • Mamak ağız ve dış sağlığı merkezinde dış klinik destek personeli olarak calismaktayim 4d surekli işçi kadrosuna alındım. Yasal dogum iznim 05.04.2018 tarihinde bitmiştir.3.cocugum yuzseksen gün yari zamanli hakkimi kullanmak istiyorum.is kura bir ayın içinde yani 04.05.2018tarihinde başwurmazsam hakkım yanacak işwerenim 4d kadrosuna geçenlerin hakları daha belli olmadığını söyleyerek imzalamak istemiyor bir yazı veya bir açıklama bekliyormuş lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım.geregini bilgilerinize arz ederim saylarimla

  • Yalan yaff neymış 1067 lıra nız aradık .haftalık 20 saat calısıp .11 saat uzerınden .hesaplayıp yapıyorlar .oda 600 kusur aylık yatıyor ve 11gunluk sıgorta yatacakmış

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.