İş ve Yönetim

2017 Yılında Asgari Ücret Teşviki Devam Ediyor

Bakanlar Kurulu tarafından 2017 yılında da asgari ücret desteğinin devam etmesine karar verilmiş olup 28.02.2017 tarihinde yayınlanan 2017-09 Sayılı SGK Genelgesinde uygulamanın usul ve esasları açıklanmıştır. Buna göre tescil edilen iş yerleri bakımından önemli hususlar ise şöyle:

  • 2017 öncesi tescil edilen şirketler uzun vadeli sigortalı kollarına tabi olarak sigortalılardan dolayı yararlanılacaktır.
  • 2016 yılının esas alınacak ilgili ayında, yasal süresinde veya yasal süresi dışında verilen veya re’sen düzenlenen asıl, ek belgelerin toplamından iptal nitelikteki belgelerdeki gün sayısı düşülerek toplam prim ödeme gün sayısı hesaplanacaktır.
  • 2016 yılının aynı ayında uzun vadeli sigorta kollarını içeren ve genelge ekinde belirtilen belge türlerinden bildirilen ve günlük sigorta primine esas kazanç tutarı 110 TL’nin altında olan sigortalıların toplam prim ödeme gün sayıları esas alınacaktır.
  • 2016 yılından önce Kanun kapsamına alınmış ancak 2016 yılında sigortalı çalıştırmamış veya 2016 yılının en son bildirim yapılan ayından 2016 yılı sonuna kadar hiç bildirim yapılmayan iş yerleri hakkında 2017 yılında tescil edilmiş gibi işlem yapılacaktır. Destekten yararlanılabilmesi için, işverenler 2017 yılına ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesini  yasal süresi içinde vereceklerdir.
  • 2017 yılı öncesi tescil edilmiş olan iş yerleri için uygulanacak olan asgari ücret desteğinde işverenler Kuruma vadesi geçmiş borcu olsa dahi destekten yararlanılabileceği gibi, Aylık Prim ve Hizmet Belgesinden kaynaklanan prim borçlarının ödenmiş olma şartı da bulunmamaktadır.
  • 2017 yılı için sigorta primine esas kazancın eksik bildirildiğinin veya hiç bildirilmediğinin anlaşılması halinde, 2017 Ocak ila 2017 Aralık ayları için destekten yararlanamayacağı gibi yararlanılmış olması halinde, yararlandırılan tutarlar gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte geri alınacaktır.
  • 2017 yılında tescil edilen şirketlerde tescil yılından sonraki hareketleri dikkate alınacaktır.
Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.