İş ve Yönetim

Ramazan’da Yemediğim Öğle Yemeğinin Parasını Alabilir Miyim?

Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte Oruç tutan çalışanlar öğle yemeği yememektedir. Piyasadaki şirketler genel olarak çalışanlarına öğle yemeği imkânı sağlamaktadır ancak oruç tutan çalışanlar öğle yemeği yemedikleri için bu hakkından feragat ettiğini düşünmektedir. Acaba durum gerçekten düşünüldüğü gibi mi?

Öğle Yemeği işveren tarafından sağlanan sosyal bir yan hak olup 4857 sayılı İş Kanununda bununla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Öğle Yemeği iş sözleşmesi ile düzenlenen işçi ve işveren arasında uygulanan sosyal yan hak statüsündedir. Yani sözleşmede “Çalışma süresince Öğle Yemeği Sağlanır” vb. bir madde bulunmuyorsa işverenin öğle yemeğini sürekli olarak karşılama ya da ücretini ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Ancak bazı işverenler Ramazan’da öğle yemeği vermedikleri için günlük yemek maliyeti doğrultusunda Ramazan Yardım Paketi dağıtmaktadır. Bu paket eğer her yıl düzenli olarak dağıtılıyorsa kazanılmış hak olur ve bu işverene sürekli yükümlülük getirmektedir. Ancak bir kere Ramazan Yardımı veren işveren 3 yıl sonra bir defa daha veriyorsa bu sadece bir jest niteliği taşımaktadır.

Toplu iş sözleşmelerinde ise konu yine sözleşme şartlarına bağlı olup, işverenin yükümlülüğü toplu iş sözleşmesiyle belirlenmektedir.

 

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

1 YorumYorum Yaz

  • Merak ettiğim bir konuydu. Yemek parası adı altında Ramazan ikramiyesi olarak da toplu şekilde 1 defada verilebilir. Bu hem personeli tutmak açısından hem de gönül birliği olması açısından güzel olacağını düşünüyorum.

    Paylaşımınız için teşekkürler.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.