İş ve Yönetim

İşe Alım Maliyeti Nasıl Hesaplanır

İnsan Kaynakları’nın başlıca faaliyeti olan işe alım operasyon içinde büyük paya sahiptir. Eğer İnsan Kaynaklarında esnek uzmanlaşma (generalist) benimsenmişse %80 zamanı işe alım faaliyetlerine ayrılmakta olduğunu görüyoruz.

Kolay gibi görünen bu süreç aslında gözle görülmeyen birçok maliyeti beraberinde getirmektedir.

Maliyet kalemlerini belirlemek hem işletmenin giderlerini görmesinde hem de İnsan Kaynaklarının işe alım sürecinde nelere katlandığını açıklar.

İşe Alım Maliyet Kriterleri Genel Olarak Şöyledir:

Maliyet Türü Maliyet Kapsamı
Kaynak Maliyeti Aday temin sürecinde faydalanılan kaynak maliyetini ifade eder. (Kariyer portalları, danışmanlık firmaları vb..)
Kurum İçi Görev Yapan İnsan Kaynakları Aday Seçim Maliyeti Maaş, yan haklar, insan kaynakları çalışanlarının genel maliyeti, danışmanlık kullanılıyorsa toplantıların maliyeti, cv inceleme, cv eleme, mülakata çağırma, yöneticilerle adayların gözden geçirilmesi, mülakatın organizasyonu, iş teklifinin yapılmasını ifade eder.
Yönetim Maliyeti Maaş, yan haklar, talepte bulunan departmanın zaman yönetiminin planlanması ve maliyeti, adaylarla mülakat, işe alma kararının verilmesi ve teklifin yapılmasını ifade eder.
Süreç Maliyeti Yeni bir personel verisinin oluşturulması ( cv veri tabanına kayıt, özlük dosyasının oluşturulması, personel kartının oluşturulması), sağlık raporu giderleri, adayın referans kontrolünün yapılması
Ulaşım ve Konaklama Maliyeti Çalışanların ya da adayların ulaşım ve konaklama maliyetleri
Diğer Maliyetler Öngörülemeyen maliyetler

 

Bu maliyetler saptandıktan sonra işe alım maliyeti aşağıdaki formül ile ifade edilir.

isealimmaliyeti

Bu maliyetlerin tam olarak hesaplanabilmesi için standart hale getirilmesi gerekmektedir. Standart işgücü maliyetleri anlaşılabilir hale getirilirse hesaplama daha da kolaylaşır. Enflasyonist ortamlarda standart işgücü maliyetleri sıklıkla değişeceği için dönem dönem bu maliyetlerin kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

Çıkacak maliyet doğrultusunda,

  • İşe alım süreciyle ilgili görülmeyen maliyetleri göz önüne serebilir,
  • Katlanılan süreç maliyetinin faydasını ortaya koyabilir,
  • Gereksiz oluşan maliyetleri ortadan kaldırarak üst yönetime maliyet azaltımını rahatlıkla ifade edebilirsiniz.

Faydalanılan Kaynak:

Jac Fitz-enz – How to Measure Human Resource Management (3rd Edition)-2002

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

YorumlarYorum Yaz

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.