İş ve Yönetim

İnsan Kaynaklarında ERP Kullanımı

İnsan Kaynakları birimi çalışanların tüm bilgilerine sahipler. Adresinden telefonuna, çocuk sayısından TC Kimlik numarasına kadar tüm özlük bilgileri insan kaynakları tarafından saklanmaktadır. Aslında bu bilgiler doğru kullanıldığı takdirde hazineye dönüştürülebilir.

Ben özlük bilgilerinin saklanmasından ziyade hangi amaçlarla kullanılabileceğini keşfetmeyi daha önemli buluyorum. İşte burada insan kaynaklarının imdadına ERP sistemleri yetişiyor.

ERP “Enterprise Resource Planning” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçeye genel olarak Kurumsal Kaynak Planlama olarak çevrilmektedir. ERP yazılımları bir işletmenin, satıştan muhasebeye, üretimden insan kaynaklarına, envanterden CRM’e, aklımıza gelen tüm fonksiyonlarını kapsayan entegre bilgi sistemleridir. (1)

ERP yazılımları bütünleşik bir yapıya sahiptir. Tüm veriler entegre olarak kullanılabilir. Bordro ve Özlük işleri tarafından ödenen ücretler muhasebe tarafından rahatlıkla görülerek gelir vergisi, damga vergisi vb.. tahakkuklar gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca insan kaynakları tarafından oluşturulmak istenen raporlar ERP üzerinden rahatlıkla düzenlenebilir. Deneyimlediğim ERP raporlarını sıralayacak olursam;

 • Turn Over (İş Gücü Devir Oranı) Raporu
 • Demografik Yapı Raporu
 • Çalışan Eğitim Düzeyi Raporu
 • Kuşaklara Göre Çalışan Dağılım Raporu
 • Eğitim Sicil Kaydı Raporu
 • Kişi Başı Eğitim Saati Hesaplama Raporu
 • Performans Değerlendirme Süreç Raporu
 • Toplam İşveren Maliyetleri Raporu
 • Ek ödemeler Raporu

Olarak sıralayabilirim. Çok sık kullanmadığım ancak ERP’nin otomatik verdiği bazı raporlar da vardı. Bu raporların bazıları sistem içerisinde hazır bulunurken bazılarını uyarlama ile biz hazırlamıştık.

Peki İnsan Kaynakları için ERP Yazılımı seçmek istendiğinde hangi özellikleri aramak gerekir? (2)

 1. Öncelikle ihtiyaçları doğru belirlemek gerekir. Hangi amaçla kullanacağım? Kullandıktan sonra bana ne sağlayacak?
 2. ERP sistemini tedarik edecek şirketin sizin ihtiyaçlarınızı deneyimleyip deneyimlemediğini mutlaka araştırın. ERP yüksek meblağlı ve zorlu bir süreç olduğu için bu deneyime mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.
 3. ERP sistemini tedarik eden şirketin eğitim ve destek olanaklarını mutlaka sorgulayın. Sürekli eğitim ve destek olanağının eksik olması zor zamanlarınızda yalnız kalmanız anlamına gelir.
 4. Seçeceğiniz ERP’nin uyarlanabilir olduğuna emin olun. Sadece basmakalıp fonksiyonlar sunuyor, esneklik sağlamıyorsa programı geliştirme olanağı bulamazsınız.
 5. Seçim esnasında kullanıcı deneyimlerini araştırarak ön bilgi edinin.
 6. Bunu bir geçiş süreci olarak görün ve karşınıza gelebilecek her şeye hazırlıklı olun.
 7. Seçim sürecinde kaynaktan kısmayın (malzemeden çalmayın 🙂 ). Çünkü ERP geçişleri deneyim, zaman, eğitim, uyarlama gibi zorlu süreçler sonucu ortaya çıkıyor. Deneyimli bir ekip, uygun süreler ve geçiş sonrası eğitimler olmazsa bütünlük sağlayamayabilirsiniz.

Tabi bu sürecin tam olabilmesi için yetkin bir ik’cı yı yanınızdan eksik etmeyin 🙂

Kullandığınız ERP sistemleri ile ilgili deneyimlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Faydalanılan Kaynaklar:

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

YorumlarYorum Yaz

 • Metin Bey;
  Tebrikler güzel bir konu olmuş. Öncelikle Bilgi Teknolojileri çağında IT ye yatırım yapmanın zulm olduğunu düşünen patronlar varken ERP muhasebe programından öteye geçememektedir canım ülkemde. Bu konuda patron bakışı ile bu bize nasıl bir maddi dönüş sağlayacak sorusunun da cevabını bulabilirseniz bir nebze de olsa bu işe karar verecek patronların (CEO ile anılmayı çok severler) ilgisini çekebileceğine inanıyorum. Bu konuda nacizhane fikrim Türkiye’de ERP hizmeti veren önde gelen firmalarla bağlantıya geçmeni ve sunum almanı tavsiye ederim.
  İyi çalışmalar dilerim…

  • Yorumunuz için teşekkür ederim Osman bey. Firmalar paylaşmak isterse bende yayınlamak isterim.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.