İş ve Yönetim

Bayram Mesaisi Nasıl Hesaplanır?

Kurban bayramının yaklaşmasıyla işletmelerde bayram planlamaları yapılmaya başlandı. Peki bayramda ödenecek fazla mesai nasıl hesaplanır?

Bayram çalışması ile ilgili bazı bilgileri paylaşmakta fayda görüyorum.

 • Resmi tatiller ve bayramlarda yapılan fazla mesailerin ücretleri ödenir, izne çevrilemez.
 • Resmi tatiller ve bayramlarda yapılan fazla mesailer %100 fazlası ile hesaplanır.
 • Kişiler hafta içinde haftalık iznini kullanıyor, hafta sonlarında çalışıyor olsa da “resmi tatillerde ve bayramlarda yapılan tüm çalışmalar” fazla mesai olarak değerlendirilir.
 • Resmi tatillerde ve bayramlarda kişiler çalışmasalar bile o günlerin ücretleri çalışmış gibi ödenir. (Örnek: 4,5 gün Kurban bayramı tatili yapan birisine 25,5 günlük ücret ödenmez.)

Örnek:

Kişi 1000 TL ücret alıyor olsun. Günlük ücret = 1000/30=33,33 TL. Yuvarlak hesap 33 TL olarak ele alalım.

Bayramda bu kişi 4 gün çalışmış olsun.

1 Günlük Bayram Mesai Ücreti = 33 X 2 = 66 TL

4 Günlük Bayram Mesai Ücreti = 66 X 4 = 264 TL olarak ödenir.

16.09.2015 tarihinde yayınlanan genelgede 9 gün olarak ilan edilen günler sadece devlet memurlarını kapsamakta olup özel sektörü maalesef 🙁 kapsamamaktadır.

Bu vesile ile herkesin Kurban Bayramını tebrik ederim.

Faydalı bulduysan paylaş;

Yazar Hakkında Tüm gönderileri görüntüle

Metin AKKAYA

Lisans eğitimini İşletme bölümünde tamamlayan Metin Akkaya, Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde "Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları" alanında tamamlamıştır. “İnsan Kaynakları” ve “Organizasyonel Gelişim” alanında uzmanlaşmıştır.
Devamı..

YorumlarYorum Yaz

 • İYİ GÜNLER BEN BİR ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM HER AY HESABA YATAN 1522 TL DİR MAAŞ BORD ROSUNDA 1389+AGİ 133 TL+ TOPLAM ÜCRET 1522 TL ETMEKTEDİR BENİM SORMAK İSTEDİGİM KONU ULUSAL RESMİ TATİLLERDE ÇALIŞINCA MESAİ NASIL HESAPLANIR YANİ İŞVEREN YATIRDIGI 1522 TL DEN Mİ MESAİYİ HESAPLAYACAK YOKSA ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNİ ÇIKIP 1389 TL DEN Mİ HESAPLANACAKTIR
  BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM İYİ GÜNLER

  • Kadir bey merhaba;

   1389 TL üzerinden fazla mesailer hesaplanmaktadır. AGİ devletin size vermiş olduğu bir tür vergi iadesidir. Ücretlerin hesaplanmasına söz konusu olmaz.

   Selamlar.

 • Benim sormak istediğim 1404 tl maaşım agi bunun içinde midir ? Birde bayram mesaileri 1 e 2 olmak mecburiyetinde mi 1 e 1 veriyor normal günde ne veriyorsa bayram günü de onu veriyorlar bu yasal midir ? İyi günler diliyorum.

  • Ferhat bey merhaba;

   Eğer 1404 TL’nin haricinde size ek bir ödeme yapılmıyorsa AGİ dahil ücretlendiriliyorsunuz demektir. Resmi tatillerde hiç çalışmasanız dahi o günlerin ücretini tam olarak alırsınız yani o günlerin ücreti sizden kesilmez. O günlerin ücretinde herhangi bir kesinti olmadığı için resmi tatillerde tam gün fazla mesai yaparsanız ekstra olarak 1 tam günlük yevmiye alma hakkı kazanırsınız. Yani günlük yevmiyeniz 60 TL ise Bayramda her çalıştığınız gün başına 60 TL ekstra yevmiye alırsınız.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.